LGK-Nyhedsbrev - 10. marts 2008
Støt sponsorerne - hold musen over annoncerne

Alle Nyhedsbreve
Øens største supermarked - hjemmeside med tilbud, opskrifter og konkurrencer
Brug for en pålidelig revisor? Ring på 6251 1676 - tjek vores hjemmeside
Få mere information på advokatfirmaets hjemmeside - klik!
Kom og få et gratis salgstjek - klik for at komme til EDC's hjemmeside
Læs om fjernvarme i Rudkøbing, finde takster omeget mere
Mogens Yde Dahl, Gl. Nybyvej 80, Taasinge - tlf.: 62 21 15 00/ Klik og besøg Møbelpolstrerens hjemmeside
Klik og besøg LEF's hjemmeside
Din lokale købmand i Lindelse - klik og se tilbudsavisen på nettet
Klik for at komme til RK Lokal Forsikrings hjemmeside

Godt nytår!

Ja, så gik endnu et år på hæld. For Langelands Golf Klub og banen blev det et spændende år - på godt og ondt.

Vi fik endelig vores klubhusudvidelse på plads, så vi nu har gode pladsforhold både inde og ude, når vores mange arrangementer skal afvikles. Samtidig fik vi mulighed for, at tilgodese rygerne blandt medlemmer og gæster, efter at den nye rygelov trådte i kraft.

Vi har fået et godt og effektivt modtage-apparat til vores mange greenfee-gæster, som fremover vil kunne betjene sig selv via touch-screen skærm og en Dankort-terminal, som bliver installeret inden længe. Suppleret af vores effektive bane-service og venlige medlemmer vil gæsterne med sikkerhed føle sig særdeles velkomne og godt betjent på Langeland.

Skidt vejr

Sommeren bød desværre ikke på det perfekte golfvejr. Regn og blæst holdt desværre mange gæster fra at besøge os - og andre baner. Sommeren var golfmæssigt ikke optimal.

Alligevel ligger greenfee-omsætningen i 2007 kun tre pct. under sidste års omsætning, og det må siges at være flot.

Økonomi-styring

En golfklub som LGK er utrolig afhængig af vind og vejr. Derfor er det vigtigt, at såvel klubbens som banens økonomi styres stramt. Det er vigtigt at konsolidere økonomien, så begge enheder kan modstå sæsonudsving.

LGK's bestyrelse forsøger i tæt samarbejde med banens bestyrelse at slanke økonomien netop med henblik på de udsving, der opstår.

Dit lokale bryggeri - Klik her og besøg Albanis hjemmeside
Det var bl.a. baggrunden for den tidligere omtalte omstrukturering på trænerområdet, hvor en samarbejdsaftale med Svendborg Golf Klubs trænerteam er ved at være på plads.

Derfor har det også været bestyrelsernes ønske at samle begge enheders regnskaber hos én og samme regnskabsfører - nemlig Susy B. Andreasen, som har et dybtgående kendskab til både klubbens og banens økonomi samtidig med, at hun har været med helt fra LGK's spæde start.

Tak til Jens Kops!

Vores hidtidige forretningsfører Jens Kops har på baggrund af, at han ikke længere skal føre klubbens regnskaber valgt at opsige sin stilling.

Jens Kops har siden klubbens start uegennyttigt og frivilligt bistået med en lang række opgaver. Han blev senere ansat som forretningsfører med et stort ansvar, som han har løst upåklageligt, og det er med beklagelse, at bestyrelsen har modtaget hans opsigelse.

En række af de opgaver, som Jens Kops har udført - ud over klubbens regnskab - har Susy B. Andreasen efterfølgende accepteret at overtage. Andre opgaver bliver i det kommende år udført af såvel bestyrelsesmedlemmer med den honorære sekretær i spidsen samt klubbens altid velfungerende baneservice, der bliver lettet i kraft af de selvbetjeningsfunktioner, der nu er indført i modtage-apparatet.

Samlet set betyder denne omstrukturering en ikke ubetydelig besparelse på klubbens budgetter.

Med ønsket om et rigtig godt og
lykkebringende golf-nytår!


Restaurant, HotelApartments, kursus og mødecenter - se hjemmesiden
Lækre sandwiches til golfturen - Hovedgaden i Humble. Tlf: 62 57 11 26. Besøg vores hjemmeside
Tømrer-, snedker og glasarbejde - klik videre til hjemmesiden
Syd Sport - Sydlangelands sportsforretning. Tlf. 62 57 10 03
Kort fortalt - vi klarer alt ... Klik og besøg vores hjemmeside og netbutik
Besøg perlen i idylliske Troense på Tåsinge - kom videre til hjemmesiden
Vi står for den gode og veltiberedte mad til enhver lejlighed - kontakt os på 62 56 18 32
Hotel Svendborg Kursus & Konferencecenter - Klik og besøg vores hjemmeside
Gå til Advokatfirmaets hjemmeside

Webmaster